Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

טיול ג’יפים בממלכת מרוקו, היעד המועדף. מסלול הכולל את הרי האטלס, האנטי אטלס והסהרה.

הרי האטלס- חיים בסרט

רכס הרי האטלס שנמתח 2,600 ק”מ חוצה שלוש מדינות בצפון מערב יבשת אפריקה טוניס אלג’יריה ומרוקו. הרי האטלס הם חומה המפרידה בין הסהרה לחופי הים התיכון והאטלנטי. כשהיוונים והפיניקים הגיעו למיצרי גיברלטר שנקראו עמודי הרקולס הם זיהו את רכס הרי האטלס כמקום מושבו של אטלס, שנענש לשאת את העולם על גבו לנצח וכך הוא מונצח באומנות המיתולוגיה. רכס האטלס הוא היפה והמאתגר ביותר לטיולי ג’יפים  off road. בתוכו חבויים עשרות אלפי כפרים וקסבות מחימר שהזמן קפא בהם מלכת. הברברים האוכלוסיה המקומית מונה עשרות שבטים, השונים בדיאלקטים, בלבוש, אומנות כפי שבאה לביטוי באריגה, במוסיקה ובשפה. הברברים הם התושבים המקוריים של מרוקו שהתאסלמו בכפייה במאה ה7.

אחד הדברים המרתקים הם שילוב ההיסטוריה של היהודים במרוקו עם ההיסטוריה של מרוקו. המורשת של יהודי מרוקו, על פי החקיקה בעשור האחרון, הפכה לחלק אינטגרלי מתוכנית הלימודים ומהמורשת ההיסטורית. היהודים חיו בין כפרי הברברים והשתלבו ביניהם כמגשרים וסוחרים בין השבטים שלרוב היו אויבים זה לזה. כולנו מכירים את השיר של הברירה הטבעית ושלמה בר “אצלינו בכפר טונדרה” שמייצג את יופיה של הקהילה כפי שבה לידי ביטוי בטקס החניכה של הבן שמגיע לראשונה ללמוד ב”חדר”.

מעבר לשבטי הברברים הססגוניים והמגוונים, הרי האטלס הם פסגת היופי הפראי של קניונים, נחלים, מפלים, עמקים ומסלולי הליכה מהיפים בעולם. האיפיון הבולט שמעניק יתרון לטיול ג’יפים באטלס הוא הגיוון. הנופים והאקלים משתנים ללא הרף במהלך היום. קבלת הפנים המסורתית של הברברים שישמחו לפתוח את דלתם לבקתה הדלה ובעיקר את ליבם בפני כל עובר אורח. עולם הקולנוע מצא את הקסבות האוטנטיות של האטלס כתפאורה אידיאלית לכל הסרטים הידועים שהם אודיסאה לאפוס היסטורי.

טיול הג’יפים באטלס יכלול את מפלי אוזוד, עמק האושר אית’ בוגמאז, קתדרל, אימילשיל, קניון ועמק הדאדס, כפר טודרה, דרך אלף הקסבות (איית בנ-ח’דו, גלאווים), אימיני עפרי, עמק אאוריקה. כשמעל הכל מתנוסס ביד רמה ההר הגבוה ביותר במגרב, הטובקאל שגובהו 4,167 מ’. הנופים עוצרי נשימה, החיים זורמים בפשטות מעוררת הערצה ותקרת הזכוכית הם שמים זרועי כוכבים.

הסהרה- ארגז החול למשחקים

מערב מדבר הסהרה מצוי במרוקו, כשרכס האנטי אטלס עומד כחומה הגובלת את ההתפשטות שלו מערבה. הסהרה, המדבר החם הגדול ביותר בעולם נוגס באחד עשרה מדינות. טיול הג’יפים בסהרה הוא היהלום שבכתר המסע למרוקו. נסיעה מהכפרים הדרומיים מזרחיים של מרוקו, נקודות המוצא למדבר.

הפלאטו, המשחק המקדים למדבר, מישור מדברי כבוש, הנמתח אל מעבר לאופק מזמן את המרצת האדרנלין. תחרות מתבקשת של שעטה, בסגנון “מרכבות בן חור” המודרניות, פאטה מורגנה, ללא הציר האימתני בכישורי המרכבות. אחרי הפרומו של הפלאטו מגיעים אל המטרה שעבורה חצינו עשרות שעות, מדינות ודרכים, הדיונות. דיונות מדבריות רכות וזהובות. מרוקנים את מחצית מנפח האויר בגלגלי הג’יפים להגדלת כושר האחיזה. המגרש האימתני של הבריאה הופך לארגז החול, מגרש שמזרים שובבות נעורים בכל גיל. דהירה במדרונות הדיונות, טבעות צנטריפולגיות בקיר המוות, סכינים, סללומים על קוי רכס. כל אלו הם האמצעי להשגת המטרה, השקיעה שנוסכת צבעים עוצרי נשימה בקומפוזיציה המופלאה. הזריחה בסהרה היא החיבור לבריאה, התפילה, שמחברת את הטבע ליוצרו, ללא טקסט. משבי רוח, נופחים בחול חיים משלו המשנים את הטוואי מול עיניכם באומנות. מכחולו של בורא עולם מאייר אל מול עיניכם והצבעים של השמים מתחלפים למינעד מופלא.

הנהיגה בדיונות מצריכה מיומנות טכנית גבוהה.

האוכלוסייה המקומית הם בני שבט הטוארג (אנשי הסהרה או ,הבדואים” המקומיים), לבושם האופייני ג’לבייות תכלת, רקומות עם עיטורים צהובים, עם כיסוי ראש פנים כהגנה מסופות חול.

הדיונות הפופולריות והמבוקשות הם:

מרזוגה הגדול והפופולארי– נושקים למחוז תפיללאת. נקודות המוצא הם ריסאני או ארפוד שלושת רבעי שעה נסיעה. המרכז המדברי התיירותי הגדול בעולם. אתרי קמפינג, מאהלים, רייזרים, ריאדים, מסעות גמלים.

שיגאגה כשלוש שעות נסיעה מזאגורה העיר שנושקת לעמק הדרע. דיונות עם אתרי קמפינג מאובזרים ללא בתי מלון או ריאדים. מרכז תיירותי.